menu

Newsletter

Galeria

Festiwal Filmów Familijnych 2022

Wirtualny
spacer

Wirtualny spacer

Materiały dydaktyczne - "Chłopi"

1970-01-01,

Kategoria : SZKOŁA W KINIE

AnimacjaDRAMAT

Kino Światowid poleca: materiały dydaktyczne do filmu "Chłopi". Gramy od 13 października. Zapraszamy do umawiania seansów dla grup również poza repertuarem. 

Powieść Władysława Reymonta, za którą otrzymał literacką nagrodę Nobla zrealizowana wyjątkową techniką - animacji malarskiej. Choć młodzież z umiarkowanym entuzjazmem podchodzi do tego dzieła to dzięki małżeństwu Welchmanów zyskuje ona nowe życie i staje się dużo bardziej atrakcyjna, szczególnie dla młodego widza.

"Chłopi" są przejmującą, niezwykle uniwersalną opowieścią o kobiecie, karanej za wykraczanie poza dominujące normy społeczne. Historia Jagny przywodzi na myśl losy wielu innych indywidualistek, które nie mieściły się w wąskich ramach narzucanych przez im współczesnych.

Film uwypukla ważne i warte przedyskutowania z młodzieżą problemy. Umożliwia sięgnięcie do podstaw ludzkiego istnienia; obserwację, jak łatwo jest dać się ponieść namiętnościom, ale też okrucieństwu i zawiści. A stąd już tylko krok do tragedii. Jest to również opowieść o miejscu jednostki w społeczności, o uleganiu jej prawom, trudach przeciwstawiania się im, wreszcie – o wykluczeniu.

W rozmowach po seansie bardzo wartościowe będzie rozważenie różnych aspektów adaptacji filmowej dzieła literackiego; określenie tworzyw i zastosowanych środków wyrazu; wskazanie jej walorów czy minusów.

Film zawiera odważne sceny erotyczne, nagość i wulgarny język. Ukazana jest przemoc i zabijanie.

 

Informacje o filmie: 

Reżyser: DK Welchman, Hugh Welchman

Produkcja: Polska, Litwa, Serbia 2023

Obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gularczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk

Czas: 116 min

Kategoria wiekowa: 15+

 

Więcej informacji o filmie oraz materiały edukacyjne do pobrania tutaj.

Drukuj

Nasi partnerzy


  • Kinads
  • PISF
  • Europa Cinemas
  • CICAE
  • Stowarzyszenie Kin Studyjnych