menu

Newsletter

Galeria

Festiwal Filmów Familijnych 2022

Wirtualny
spacer

Wirtualny spacer

Materiały dydaktyczne - "Święty"

1970-01-01,

Kategoria : SZKOŁA W KINIE

KRYMINAŁ

Kino Światowid poleca: materiały dydaktyczne do filmu "Święty". Gramy od 24 marca do 6 kwietnia. Zapraszamy do umawiania seansów dla grup również poza repertuarem.  

Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Historia jedenj z najgłośniejszych spraw kryminalnych w PRL-u. 20 marca 1986 roku ukradziono z Katedry Gnieźnieńskiej symbol kultu - wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Porucznik milicji, któremu powierzono te sprawę nawiązuje współpracę z duchownymi gospodarzami Katedry.

 

„Święty” to nie kolejna historia o szlachetnych księżach i prymitywnych milicjantach, nie jest też filmem o dzielnych milicjantach i wystraszonych księżach. To subiektywny obraz przebiegu pewnego sensacyjnego wydarzenia z przeszłości, z pewną dozą poczucia humoru i lekkością kina zza oceanu.

 

Realia w jakich rozgrywa się akcja filmu to symboliczny obraz Polski, który zauważalny jest również obecnie. Z pozoru podzielone społeczeństwo w gruncie rzeczy jest bardziej zjednoczone niż wszystkim się wydaje. 

 

Film jest znakomitą okazją aby omówić z młodzieżą temat uwikłania jednostki w system oraz istotę moralności i etyki w dokonywaniu życiowych wyborów. 

 

Informacje o filmie: 

Reżyser: Sebastian Buttny

Produkcja: Polska 2023

Obsada: Mateusz Kościukiewicz, Lena Góra, Leszek Lichota, Dobromir Dymecki, Michał Włodarczyk

Czas: 110 min

Kategoria wiekowa: 15+


Drukuj

Pliki

  • video-iconScenariusz lekcji - Jednostka uwikłana w systemPobierz
  • video-iconScenariusz lekcji z wykorzystaniem filmu "Święty"Pobierz

Nasi partnerzy


  • Kinads
  • PISF
  • Europa Cinemas
  • CICAE
  • Stowarzyszenie Kin Studyjnych