menu

Newsletter

Galeria

Festiwal Filmów Familijnych 2022

Wirtualny
spacer

Wirtualny spacer

Letnia Mała Akademia Filmowa 2023 - Podsumowanie

2023-06-28,

Kategoria : Letnia Mała Akademia Filmowa 2023

W ramach Letniej Małej Akademii Filmowej w Kinie Światowid odbyło się dziesięć spotkańtematycznych w formie warsztatów poświęconych zawodom filmowym. Spotkania odbywały się razw tygodniu w wakacyjne środy i połączone były z projekcją filmu z bieżącego repertuaru. W zajęciachuczestniczyły dzieci w wieku 7-12 lat.

Pierwsze spotkanie odbyło się 28.06.2023 roku i poświęcone było reżyserowi, czyli najważniejszejosobie na planie filmowym. Uczestnicy zajęć prowadzonych przez aktorkę Teatru im. A. Sewruka w Elblągu Irenę Adamiak wcielili się w rolę reżysera i odegrali scenki z planu filmowego. Potem wspólnie obejrzeli film „Titina”.

W kolejnym tygodniu odbyły się zajęcia z animatorką kultury,redaktorką i edukatorką Joanną Mielnicką przygotowujące do tworzenia scenariusza krótkiego filmu. Dzieci miały zrealizować szereg zadań przybliżających ich do roli scenarzysty filmowego. Po zakończonych zajęciach odbył się pokaz filmu „Miss Kraken. Ruby Gillman”.

Dnia 12.07.2023 roku w ramach LMAF odbyło się spotkanie z kinooperatorem Kina Światowid Krzysztofem Czernickim, który opowiedział o swojej pracy w kinie a także pokazał funkcjonowanie tradycyjnych i współczesnych projektorów w kinooperatornii. Dzieci mogły też obejrzeć fragment filmu 35 mm a także filmu 2D i 3D. Zajęcia zakończył pokaz filmu „Miracoulus. Biedronka i czarny kot.Film”.

Następne warsztaty poświęcone były pracy aktora. Warsztat z pracy aktora i warsztaty aktorskie poprowadził aktor Teatru im. A. Sewruka Krzysztof Żabka. Uczestnicy zajęć wcielali się w różne role aktorskie a po warsztacie zobaczyli film „Między nami żywiołami”.

Ostatnie zajęcia w lipcu poświęcone były pracy operatora filmowego. Do współpracy przy tym i kolejnym warsztacie zaprosiliśmy Jakuba Strumińskiego, operatora filmowego, grafika i artystę wizualnego. Przy użyciu tabletów i programu Imovie nagrywał on z uczestnikami krótkie scenki, które wspólnie montowane były tydzień później na następnych zajęciach. Młodzi uczestnicy tychże zajęć obejrzeli kolejno filmy: „Dzika banda” i „Lassie. Nowe przygody”.

Dnia 9.08.2023 roku odbyły się z kolei zajęcia z realizacji dźwięku na planie filmowym. Warsztaty z nagrywania odgłosów, dźwięków i otoczenia zrealizował Maciej Olewniczak (artysta muzyczny,producent). Prowadzący zajęcia opowiedział też o tym, jak wyglądają nagrania dźwięku w filmie a na koniec zaprosił na pokaz filmu „Wojownicze żółwie ninja. Zmutowany chaos”.

Kolejne zajęcia poświęcone były charakteryzacji. O metamorfozach aktorskich opowiadała aktorka Irena Adamiak. W trakcie warsztatu odbyło się też próba charakteryzacji (makijaż + elementy stroju). Odbyła się też projekcja filmu „Lato, kiedy nauczyłam się latać”.

Zajęcia ze scenografii, czyli tworzenia planu filmowego poprowadził Dariusz Bąk – scenograf z Teatru im. A. Sewruka. Podczas zajęć tworzono własne plany scenograficzne za pomocą różnych technik plastycznych, a potem odbył się pokaz filmu „Poprostu super”.

Ostatnie zajęcia w ramach Letniej Małej Akademii Filmowej w Kinie Światowid miały miejsce 30.08.2023 roku. Warsztaty ze storyboardu poprowadził Rafał Narnicki (storyboardzista, grafik). Po zakończonej lekcji dzieci obejrzały film „O psie, który jeździł koleją”.

Łącznie w zajęciach LMAF w wakacje w Kinie Światowid uczestniczyło 214 dzieci.

 

Projekt „Letnia Mała Akademia Filmowa” realizowana w ramach programu Sieci Kin Studyjnychdofinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Drukuj

Nasi partnerzy


  • Kinads
  • PISF
  • Europa Cinemas
  • CICAE
  • Stowarzyszenie Kin Studyjnych