menu

Newsletter

Galeria

Spotkanie z Piotrem Domalewskim i pokaz spe

Wirtualny
spacer

Wirtualny spacer

O kinie

Kino Światowid w Elblągu działa nieprzerwanie od 1962 roku. 19 września 2017 mija 55 lat od pierwszej projekcji. Był to „Karmazynowy pirat” Roberta Siodmaka.

Jest to kino, które wyrosło z potrzeb elblążan. Do Światowida przychodzili nasi dziadkowie, rodzice, teraz chodzimy my. 

Repertuar Światowida, to obok najgłośniejszych premier zagranicznych, kino polskie, ambitne filmy europejskie, czy niezależne. W repertuarze jest miejsce na przeglądy dobrych filmów, czy repliki najważniejszych festiwali, na niszowe cykle filmowe i na edukację – nie tylko najmłodszych. Ponadto od wielu lat w Kinie Światowid odbywają się transmisje przedstawień z nowojorskiej Metropolitan Opera. Działa też cieszący się ogromną popularnością Dyskusyjny Klub Filmowy im. Andrzeja Munka. 

Posiadamy dwie sale wyposażone w najnowszej klasy sprzęt cyfrowy, wygodne fotele oraz klimatyzację. Duża sala może pomieścić 323 widzów. Sala kameralna 115 miejsc z czerwonymi i granatowymi siedzeniami. Światowid dysponuje systemem kina tradycyjnego, jak i satelitarnego. Obie sale funkcjonują w systemie kina cyfrowego 2D. Ponadto Duża Sala objęta jest systemem 3D. Elbląskie kino przygotowuje się do modernizacji, której efektem ma być uruchomienie w 2019 roku trzeciej sali kinowej.

W związku z przypadającymi w tym roku obchodami 55-lecia istnienia, elbląskie kino przygotowuje książkę pod roboczym tytułem „Kino w Elblągu. Historie znane i nieznane”, w której zawarte zostaną wspomnienia mieszkańców Elbląga związane ze Światowidem i innymi obiektami X Muzy tego miasta. Na ten cel prowadzono zbiórkę poprzez platformę Wspieram.to, która zakończyła się sukcesem. 

Światowid należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, prestiżowej sieci kin europejskich, Europa Cinemas, Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Polsce oraz Stowarzyszenia "Kina Polskie". 

W tym roku elbląski Światowid po raz czwarty został nominowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej -  w kategorii najlepsze kino. W tej kategorii Światowid był już nominowany w roku 2014. W roku 2013 była to nominacja w kategorii Edukacja Filmowa, a w 2009 roku w kategorii Dyskusyjny Klub Filmowy. 

Nasi partnerzy


  • Kinads
  • Sieć Kin Cyfrowych
  • PISF
  • SKSiL
  • Europa Cinemas
  • eska
  • Benefit
  • na żywo w kinach
  • Filmoteka Narodowa