Grafika strony Historia

Historia

Kino Światowid w Elblągu działa nieprzerwanie od 1962 roku. 19 września 2022 minęło 60 lat od pierwszej projekcji. Był to „Karmazynowy pirat” Roberta Siodmaka.

Jest to kino, które wyrosło z potrzeb elblążan. Do Światowida przychodzili nasi dziadkowie, rodzice, teraz chodzimy my. 

Repertuar Światowida, to obok najgłośniejszych premier zagranicznych, kino polskie, ambitne filmy europejskie, czy niezależne. W repertuarze jest miejsce na przeglądy dobrych filmów, czy repliki najważniejszych festiwali, na niszowe cykle filmowe i na edukację – nie tylko najmłodszych. Ponadto od wielu lat w Kinie Światowid odbywają się transmisje przedstawień z nowojorskiej Metropolitan Opera. Działa też cieszący się ogromną popularnością Dyskusyjny Klub Filmowy im. Andrzeja Munka. 

Posiadamy trzy sale wyposażone w najnowszej klasy sprzęt cyfrowy, wygodne fotele oraz klimatyzację. Duża sala może pomieścić 323 widzów, sala kameralna 111 oraz salę studyjna 73 miejsc. Światowid dysponuje systemem kina tradycyjnego, jak i satelitarnego. Wszystkie sale funkcjonują w systemie kina cyfrowego 2D. Ponadto duża sala posiada  system 3D. Na najmniejszej i najnowszej sali - działa system audiodeskrypcji. 

Kino Światowid przygotowało książkę pod tytułem „Kino w Elblągu. Historie znane i nieznane”, w której zawarte zostały wspomnienia mieszkańców Elbląga związane ze Światowidem i innymi obiektami X Muzy tego miasta. Na ten cel prowadzono zbiórkę poprzez platformę Wspieram.to, która zakończyła się sukcesem. 

Światowid należy do Stowarzyszenia Kin Studyjnych, prestiżowej sieci kin europejskich, Europa Cinemas, CICAE (Confédération internationale des cinémas d'art et d'essai), Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Polsce oraz Stowarzyszenia "Kina Polskie". 

W 2017 Kino Światowid otrzymało Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej -  w kategorii najlepsze kino. Ponadto nasze kino nominowane było do tej kategorii w 2014 r., w 2013 zaś w kat. edukacja filmowa, w 2009, 2018 w kategorii Dyskusyjny Klub Filmowy. 

Wkrótce na naszych ekranach

Nasi partnerzy  • Polski Instytut Sztuki Filmowej
  • Stowarzyszenie kin studyjnych
  • Europa Cinemas
  • Kinads
  • CICAE