Grafika strony O Dyskusyjnym Klubie Filmowym im. A. Munka

O Dyskusyjnym Klubie Filmowym im. A. Munka

Jesteś miłośnikiem/miłośniczką dobrego kina? Szukasz ambitnych, ciekawych dokonań światowej i rodzimej kinematografii? Masz ochotę podyskutować, wymienić się wrażeniami, opiniami na temat ciekawych filmów? Jeśli na choć jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś/aś twierdząco nie pozostaje Ci nic innego jak wybrać się na czwartkowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego o godzinie 19.00 doKina Światowid. Przyjdź, obejrzyj, podyskutuj!

 

O  naszym DKF-ie

Dyskusyjny Klub Filmowy istnieje w Elblągu od końca lat 50. Na początku działał w ramach modnego wówczas Klubu Młodej Inteligencji „Czerwona Oberża”.

Dopiero w maju 1978 roku patronat nad DKF-em przejął Miejski Ośrodek Kultury przy współpracy z niezależnym wówczas Kinem Światowid. W październiku zaś nadano imię Andrzeja Munka – jednego z najważniejszych reżyserów w historii polskiej kinematografii.

Zgodnie ze swoją misją, klub organizuje systematyczne projekcje filmowe (połączone z prelekcjami i dyskusją), podczas których widzowie mogą zapoznać się z kinem o wysokich walorach artystycznych. Jak deklaruje obecna opiekunka DKF-u, spotkania mają przede wszystkim uczyć postrzegania filmu i odczytywania go jako dzieła sztuki. 

Repertuar klubu jest dobierany z dbałością o różnorodność; prezentowane są: nowe kino polskie i zagraniczne, spokania z klasyką (Krótka Historia Polskiego Kina, 100 lat Warner Bros.) czy pokazy festiwalowe (Weekend z Millennium Docs Against Gravity, Elbląskie Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni). Stałym elementem działalności DKF-u są spotkania z twórcami i teoretykami kina. 

DKF im. Andrzeja Munka otrzymał Nagrodę im. prof. Antoniego Bohdziewicza (1986 r.), a w 2009 r. został nominowany do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Dyskusyjny Klub Filmowy.

Od 2006 r. DKF jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Spotkania odbywają się w czwartki, o godz. 19:00 w sali kameralnej Kina Światowid. 

 

Patron DKF-u – Andrzej Munk

Reżyser, scenarzysta, operator. Twórca ponadczasowych filmów fabularnych oraz niezapomnianych filmów dokumentalnych. Urodził się 16.10.1921 roku (źródła podają również inną datę:  16.10. 1920) w Krakowie. Był jednym z pierwszych absolwentów w Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Karierę filmowca rozpoczął w Warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych – jako operator Polskiej Kroniki Filmowej, z czasem realizował filmy dokumentalne ( m.in.) „Kolejarski słowo”, „Gwiazdy musza płonąć”).  Jednak do historii polskiej kinematografii, kanonu Polskiej Szkoły Filmowej przeszły filmy fabularne: „Człowiek na torze”, „Eroica”, „Zezowate szczęście”, czy niedokończona przez reżysera „Pasażerka”.

Andrzej Munk zginął w wypadku samochodowym w 1961 roku.

 

Wkrótce na naszych ekranach

Nasi partnerzy  • Polski Instytut Sztuki Filmowej
  • Stowarzyszenie kin studyjnych
  • Europa Cinemas
  • Kinads
  • CICAE