Grafika strony Weekend z Millennium Docs Against Gravity | 2024

Weekend z Millennium Docs Against Gravity | 2024

Kino Światowid zaprasza na Weekend z Millennium Docs Against Gravity. Pokazy festiwalowe odbędą się od 17 do 19 maja. 

Millennium Docs Against Gravity to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Zeszłoroczna hybrydowa edycja przyciągnęła ponad 144 000 widzów! W tym roku również powrócą pokazy w ramach Weekendu z MDAG. Kino Światowid po raz kolejny dołączy do rodziny dokumentalnej. W programie znajdziemy 6 wyselekcjonowanych tytułów. 

W elbląskim programie obejrzymy następujące tytuły:
 
📆 Piątek, 17 maja
18.00 "Efekt YouTube'a", reż. Alex Winter, USA, 2022, 99 min
Historia YouTube’a jest zarówno inspiracją, jak i przestrogą. Założony w 2005 roku szybko stał się jedną z najpotężniejszych internetowych platform. Początkowo odwiedzało go dziennie 8 milionów użytkowników – dziś już 2,6 miliarda. Zapewniając łatwy dostęp do wiadomości czy rozrywki, jest również źródłem dezinformacji. Jak zmienił nasze życie i myślenie?
19:45 "Rave", reż. Łukasz Ronduda, Dawid Nickel, Polska, 2024, 79 min
Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Przewodnikiem po tym świecie jest dwójka młodych rejwerów: Marysia i Janusz oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w Polsce. Bohaterowie szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie, czy młodemu pokoleniu uda się pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce?
 
📆 Sobota, 18 maja
18.00 "Copa 71", reż.  James Erskine, Rachel Ramsey, Wlk. Brytania, 2023, 90 min
Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej po raz pierwszy zostały zorganizowane przez FIFA w 1991 roku. To wydarzenie postrzegamy jako oficjalny początek nowej ery w historii sportu, ale czy słusznie? 20 lat wcześniej w blasku fleszy odbył się w Meksyku pierwszy turniej zespołów kobiecych. Mecze oglądało 100 000 widzów, a jednak turniej został wymazany z kart historii. 
19:45 "W ogniu. Historia Anity Pallenberg", reż. Alexis Bloom, Svetlana Zill, USA, 2023, 113 min 
Opisywano ją jako boginię rock’n’rolla, kapłankę voodoo, złą uwodzicielkę. Oskarżano o próbę rozbicia Rolling Stonesów z uwagi na romanse z trzema członkami zespołu. Kilka ich piosenek było inspirowanych jej osobą, nazywano ją nawet szóstym Stonesem. Film, w którym pamiętniki Anity Pallenberg czyta Scarlett Johansson, opowiada o jej ekscentrycznym życiu, rodzinie i karierze. Poznajemy jej nieopublikowane do tej pory wspomnienia.
 
📆 Niedziela, 19 maja
18.00 "Naturalna dzikość serca", reż. Silje Evensmo Jacobsen, Norwegia, 2024, 83 min
Przez lata rodzina złożona z rodziców i czwórki dzieci cieszyła się samowystarczalnym życiem na norweskiej farmie, z dala od zgiełku miasta, w harmonii z naturą. Niespodziewana tragedia wywróciła wszystko do góry nogami. Jak poradzą sobie w obliczu zmian? Film otrzymał Nagrodę Główną w międzynarodowym konkursie dokumentalnym na Sundance.
19:45 "Każda mała rzecz", reż. Sally Aitken, Australia, 2023, 93 min
Terry Masear w swoim ogrodzie w Los Angeles prowadzi klinikę dla najmniejszych ptaków na świecie – kolibrów. Obrazy tych drobnych, fascynujących stworzeń, przypominających duszki z bajki połączone z pięknymi zdjęciami naturalnego środowiska, podkreślają główną tematykę filmu – odporność na ciosy zadawane przez życie i proces uzdrawiania ciała i duszy.
 
Bilety: KUP BILET
Karnety: dostępne w kasie.

Wkrótce na naszych ekranach

Nasi partnerzy  • Polski Instytut Sztuki Filmowej
  • Stowarzyszenie kin studyjnych
  • Europa Cinemas
  • Kinads
  • CICAE