Grafika strony Elbląg na dużym ekranie: Kadyny, Tolkmicko, Suchacz na starym filmie

Elbląg na dużym ekranie: Kadyny, Tolkmicko, Suchacz na starym filmie

Elbląg na dużym ekranie: Kadyny, Tolkmicko, Suchacz na starym filmie

dokument - 90 min -

Przed 100 laty, pomiędzy Elblągiem a Tolkmickiem, nad samym Zalewem Wiślanym
wzdłuż torów kolei nadzalewowej działało kilkanaście cegielni, m.in. w Jagodnie, Nadbrzeżu, Suchaczu, Pęklewie i Kadynach. Wytwarzały one rocznie dziesiątki milionów cegieł, dachówek i drenów budowlanych transportowanych w świat barkami i koleją. Dawały pracę mieszkańcom okolicznych miejscowości. Nie była to lekka praca, choć cegielnie były już zmechanizowane. Najwięcej zależało od palaczy, pilnujących temperatury pieców oraz od ustawiaczy cegieł, których doświadczenie miało wpływ na prawidłowe wypalenie surowca.


W czasie II wojny światowej w cegielniach w Nadbrzeżu niewolniczo zatrudniano
więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Pracowali oni po 10 godzin dziennie i byli pozbawieni elementarnych warunków sanitarnych i higienicznych. Kilkudziesięciu z nich zmarło z niedożywienia i wycieńczenia. Pracę w cegielni określano bowiem jako jedną z najcięższych, jakie wykonywali więźniowie obozów koncentracyjnych.


Nie wszystkie cegielnie udało się po wojnie uruchomić, kilka z nich zdewastowali i
rozszabrowali Rosjanie. Ale produkcja znów ruszyła i trwała jeszcze 50 lat.


Stary, nakręcony jeszcze przed wojną film pokazuje również kulisy produkcji
Królewskich Wytwórni Majoliki w Kadynach. To niezwykła okazja zobaczyć technologię wyrobu ręcznie formowanych i zdobionych naczyń i figurek z majoliki,
które dziś podziwiać możemy głównie w muzeach i na aukcjach.

W drugiej części seansu widzowie zobaczą współczesną krainę Zalewu
Wiślanego, z jej niezwykłymi atrakcjami: manufakturami, winnicami, fermami i pełnymi zaangażowania ludźmi kreującymi współczesność. Przewodnikiem po krainie będzie młody podróżnik i filmowiec – Zbigniew Szulc, autor medialnego projektu „Nóż”. Jego filmy oglądać można w Internecie, ale projekcja w kinie to zupełnie inne doznania.

 

Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patronem medialnym jest Elbląska Gazeta Internetowa „Portel”. Wstęp wolny.

środa, 6 marca 2024 gramy:

  • 18:00

Wkrótce na naszych ekranach

Nasi partnerzy



  • Polski Instytut Sztuki Filmowej
  • Stowarzyszenie kin studyjnych
  • Europa Cinemas
  • Kinads
  • CICAE