
2. Konferencja Filmoznawcza "Wróćmy do regionów"
Data: 2025-05-12
Kino Światowid zaprasza na drugą odsłonę konferencji filmoznawczej „Wróćmy do regionów”! Od 12 do 14 maja przyjrzymy się bliżej filmom zrealizowanym na terenie województwa warmińskiego, kulturze regionu!
Konferencja ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat kinematografii powstającej w regionach ze szczególnym wskazaniem na województwo warmińsko-mazurskie. Tegoroczna edycja skupiać się będzie na kinie gatunkowym. Od 12 do 14 maja zapraszamy na projekcje, warsztaty, spotkania, prelekcje a także na konkurs wiedzy o filmach!
Program wydarzenia:
Poniedziałek 12 maja
9:00 projekcja dla szkół: „Tarapaty 2” oraz lekcja regionalna prowadzona przez Angelikę Rejs (obowiązują zapisy)
O filmie:
Kiedy z Muzeum Narodowego w Poznaniu znika perła kolekcji – „Plaża w Pourville” Claude’a Moneta, a o kradzież zostaje fałszywie oskarżona ciotka Julki – dzieci muszą odnaleźć obraz i odkryć tożsamość prawdziwego złodzieja. Zgrany duet rozpoczyna śledztwo, ale na horyzoncie pojawia się Felka, zwariowana 12-latka, a razem z nią kłopoty. Opowieść o zazdrości i zaufaniu przeplata się z rozwiązywaniem zagadki kryminalnej.
reżyseria: Marta Karwowska | produkcja: Polska 2020 | czas: 87 min
Film dofinansowany przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy
Prowadząca:
Angelika Rejs
Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, Wydział Historii – kierunek etnologia oraz podyplomowych studiów – Historia Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Zawodowo związana z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Obecnie kieruje Oddziałem Muzeum w Morągu. Realizuje warsztaty i lekcje muzealne głównie z dziedziny etnograficznej – dotyczących zwyczajów, obrzędów i wierzeń regionu Warmii i Mazur. Oprowadza po wystawach i organizuje muzealne wydarzenia. Autorka katalogu „Warmińska rzeźba ludowa ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie”. Prywatnie mama dwójki dzieci.
10:00 projekcja dla szkół: „Jak najdalej stąd” oraz wykład „Ścieżki, granice, mury, czyli map świata poruszenie. Reporterskie opowieści o wędrówkach w XXI wieku” wygłosi dr hab., prof. UWM Joanna Szydłowska (obowiązują zapisy)
O filmie:
Siedemnastoletnia Ola z niedużego miasta rusza na własną rękę do nieznanego kraju. Będzie to podróż życia, podróż w nieznane, podczas której będzie chciała odnowić relację z dawno nie widzianym ojcem. W Irlandii pozna inny świat i ludzi, którzy odmienią jej podejście do życia.
reżyseria: Piotr Domalewski | produkcja: Polska, Irlandia 2020 | czas: 96 min
Film dofinansowany przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy
Prowadząca:
dr hab., prof. UWM Joanna Szydłowska
Olsztynianka, pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zajmuje się genologią dziennikarską oraz medialnym i literackim zapisem doświadczeń pogranicza kulturowego. Jest autorką monografii reportażu polskiego (Warmia i Mazury w reportażu polskim w latach 1945–1980. O tożsamości bohaterów, miejsc i zdarzeń, Olsztyn 2001), pracy o sposobach kreacji dyskursu o ziemiach włączonych do Polski w wyniku rozstrzygnięć II wojny światowej (Narracje pojałtańskiego Okcydentu. Literatura polska wobec pogranicza na przykładzie Warmii i Mazur (1945–1989 Olsztyn 2013) oraz zbioru szkiców o pograniczu polsko-niemieckim (Kostiumy, figury, dekoracje. Szkice z pogranicza, Olsztyn 2018). Opracowała tomy antologii reportaży i felietonów; jest redaktorką kilku prac zbiorowych.
17:30 „Warmia i Mazury. Wieczny początek” spotkanie z autorką reportażu – Beatą Szady oraz czytanie performatywne fragmentów książki
O książce:
Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. Poznaje ludzi z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotyka katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawia z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Łączy ich jedno – wciąż muszą zaczynać od nowa.
O autorce:
Beata Szady
Dziennikarka i wykładowczyni akademicka. Autorka książek reporterskich Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy,Wieczny początek. Warmia i Mazury oraz Polska według Ryszarda Kai. Pomysłodawczyni dwóch antologii: reportażu latynoamerykańskiego Dziobak literatury i tekstów Leili Guerriero Nitrogliceryna niepokoju. Najczęściej publikuje w „Piśmie”.
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Buła
Czytanie performatywne w wykonaniu Ireny Adamiak oraz Dominika Blocha – aktorów Teatru im. A. Sewruka w Elblągu.
19:00 Regiostory: „Wyzwanie”
prelekcja „Kino kryminalne, kino sensacyjne w regionie” mgr Patrycja Blindow
projekcja filmu „Wyzwanie”
O filmie:
Historia dwóch nierozłącznych przyjaciół - policjantów: Jacka i Marka, którzy po ostentacyjnym odejściu ze służby otwierają pub i przystań nad urokliwym jeziorem w Morągu. Jednak ich odpoczynek od wyzwań nie trwa długo - bardzo szybko zostają wciągnięci w sam środek zagadki kryminalnej. Kiedy bowiem w pobliżu ich pubu - „Pod Psem” wypływa ciało, właścicielom trudno jest zahamować policyjny instynkt.
reżyseria: Maciej Dutkiewicz | produkcja: Polska 2020 | czas: 104 min
Film dofinansowany przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy
Wtorek 13 maja
9:00 Warsztaty scenariuszowe dla młodzieży (obowiązują zapisy)
Prowadzący: Marcin Ciastoń
Absolwent lingwistyki stosowanej na UW oraz scenariopisarstwa w Warszawskiej Szkole Filmowej. Początkowo związany z rynkiem audiowizualnym jako tłumacz. Laureat i finalista najważniejszych polskich konkursów scenariuszowych: SCRIPT PRO oraz Script Wars. W 2021 roku zadebiutował filmem Hiacynt (reż. Piotr Domalewski), za który otrzymał nagrodę za scenariusz na FPFF w Gdyni 2021. Autor adaptacji powieści Wojciecha Chmielarza pt. Wyrwa (reż. Bartosz Konopka). Współautor komedii familijnej Detektyw Bruno (reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej), nagrodzonej Złotymi Lwiątkami im. Janusza Korczaka na FPFF w Gdyni 2022. Pracuje aktywnie jako scenarzysta filmów fabularnych oraz seriali premium. Członek SFP oraz Gildii Scenarzystów Polskich.
Warsztaty zorganizowane we współpracy z FilmForum producenta WAMA Film Festival
17:30 Regiostory: „Tyle co nic”
prelekcja „Kino społeczne a region” dr Bartosz Filip, projekcja filmu „Tyle co nic” oraz panel dyskusyjny z udziałem aktorki Moniki Kwiatkowskiej
O prelegencie:
dr Bartosz Filip
Doktor nauk humanistycznych, filmoznawca, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Animator kultury, pracownik Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku; kurator Festiwalu Filmów Jednominutowych, współkurator projektu wydawniczego „Czytanie Pomorza”. Publikował między innymi na łamach „Blizy”, „Dwutygodnika”, „Ekranów” i „Kina”.
O gościni:
Monika Kwiatkowska
Aktorka. Urodzona w 1982 roku w Elblągu. W 2009 roku ukończyła Akademię Teatralną w Białymstoku na Wydziale Sztuki Lalkarskiej. Uczestniczka wielu Międzynarodowych Festiwali Teatralnych. Współtwórczyni niezależnej grupy teatralnej „Teatr Latarnia”. Laureatka Ogólnopolskich Festiwali Poezji Śpiewanej i Piosenki Literackiej: – Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej Bydgoszcz – Grand Prix, II Nagroda – Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję “ŁAŹNIA” Radom – III Nagroda – Olsztyńskie “Spotkania Zamkowe” – Wyróżnienie – Ogólnopolski Festiwal “Sztuki Słowa… Czy to jest kochanie”” Elbląg – Wyróżnienie – Festiwal Piosenki poetyckiej “BASZTA” Ostrzeszów – III Nagroda, Dwukrotna Stypendystka Ryszarda Rynkowskiego. Za rolę w filmie „Tyle co nic” otrzymała nominację za najlepszą rolę pierwszoplanową na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
O filmie:
Trzymający w napięciu dramat społeczny osadzony w realiach współczesnej polskiej wsi. Grupa rolników organizuje protest pod domem posła, który wbrew wcześniejszym obietnicom zagłosował przeciwko ich interesom. W tym samym czasie zostają odnalezione zwłoki jednego z okolicznych rolników. Wszyscy podejrzewają lidera protestu, Jarka, mimo że zmarły był jego najbliższym przyjacielem. Mężczyzna rozpoczyna własne śledztwo, które prowadzi go do poznania prawdziwych przyczyn śmierci nieboszczyka, a przy okazji weryfikuje postawy ludzi w jego otoczeniu.
reżyseria: Grzegorz Dębowski | produkcja: Polska 2020 | czas: 96 min
Film dofinansowany przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy
Środa 14 maja
9:00 Warsztat realizacji obrazu dla młodzieży (obowiązują zapisy)
Prowadzący:
Michał Rytel-Przełomiec
Studiował fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku operatorskim. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, uczestnik Berlinale Talent Campus, autor zdjęć do szeregu reklam, teledysków i filmów krótkometrażowych oraz pełnometrażowych. Zdobywca wielu nagród filmowych i fotograficznych min. Doliny Kreatywnej i Nagrody Kodaka.
17:30 Filmowe Regio Rozgrywki – 2. konkurs wiedzy o filmach zrealizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
W konkursie może wziąć udział każdy. Na uczestników czeka 30 pytań w formie testu, dotyczących twórczości filmowej na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Zgłoszenia przyjmowane są do 13 maja: kino@swiatowid.elblag.pl
18:00 Regiostory: ”Kołysanka”
Prelekcja „Komedia a region” dr hab., prof. UG Sebastian Jakub Konefał
Projekcja filmu „Kołysanka”
O prelegencie:
dr hab., prof. UG Sebastian Jakub Konefał
Filmoznawca, wykładowca akademicki; pracownik Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim. Stypendysta Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Kurator kilku przeglądów kina islandzkiego w Polsce. Jest autorem książki Corpus futuri. Literackie i filmowe wizerunki postludzi (2013), a także współautorem haseł do Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego (2007), oraz leksykonu Kino Nowej Przygody (2012) i World Film Locations: Reykjavik (2012). Publikował między innymi w miesięczniku „Kino”, w „Kwartalniku Filmowym”, „Studiach Filmoznawczych”, „Panoptikum”, „Studiach Humanistycznych AGH”. Redaktor naukowy Anatomii wyobraźni (2014) oraz współredaktor antologii Sacrum w kinie. Dekadę później (Gdańsk 2013). Obecnie zajmuje się kinematografią islandzką i norweską.
O filmie:
W zagadkowych okolicznościach znikają kolejno mieszkańcy i goście pewnej malowniczej miejscowości. Atmosfera, jak w najlepszych filmach sensacyjnych, gęstnieje ze sceny na scenę, a motorem potęgującym napięcie jest śledztwo prowadzone przez parę policjantów. Jednak tropy urywają się, a niewinne ofiary nadal giną bez śladu, jakby zapadły się pod ziemię...
reżyseria: Juliusz Machulski | produkcja: Polska 2010 | czas: 95 min
Projekt dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej